Saç Neden Beyazlar

Saç Neden Beyazlar ? Saçın Beyazlama Sebepleri

Genelde saçların beyazlaması yaşa bağlı olarak görülse de erken yaşta ya da ergenlerde de görülen sorunlar olarak görülebilir.

Erken yaşta saç neden beyazlar sebepleri şunlardır;
Yaşlanma: Doğal bir süreç olan yaşlanmanın belirtilerinden olan saç beyazlaşması saça rengini veren pigmentlerden yani saç kökündeki hücrelerden gelir. Mellamin üretimi zamanla azaldığından saçlarda beyazlama görülmektedir.

Saç Neden Beyazlar ?

Hipotirodizm Ve Hipofiz Bezi Bozukluğu:

Vücut sıcaklığı, kalp atışı ve kan basıncını üreten tiroid bezleri giderek fonksiyonunu yavaşlatır bu nedenle saçın beyazlaması görülebilir. Tiroidin kontrolleri hipofiz bezlerinin kontrolünde çalışmaktadır. Az çalışması ve çok çalıştığı durumlarda saç dökülmesi ve beyazlaşma sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.

Ani Travma Şok Yaşama:

Büyük bir üzüntü ve acı anında erken beyazlaşması görülebilir. Saçlar şok bir travma anında aniden 1 gece içinde beyazlayabilir.

Genetik Saç Beyazlaşması:

Genetik durumlardan kaynaklanan saç beyazlaması anne baba ya da aileden dede nine gibi büyüklerden genetik olarak etken olmaktadır. Yakın akrabada olan bu durum kişide erken saç ağarmasına neden olabilir.

Pernisiyoz Anemi:

B12 eksikliğinden kaynaklanan ve kanda yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkan bir kansızlık sorunu olarak bilinir. 20’li yaşlarda kişi ve çocuklarda saç beyazlaması olarak ortaya çıkmaktadır.
Werner Sendromu: Kalıtsal hastalık olan werner sendromu nedeni ile ergenlik döneminde ortaya çıkabilir. İlk belirtileri ses kısıklığı, ciltte incelme ve sertleşme sorunları nedeni ile saçlarda beyazlaşma problemi görülmektedir.

Saç dökülmesinin Diğer Sebepleri

  • B12 eksikliğinden Hormonal sebepler
  • Stres
  • Sigara içme
  • Hava kirliliği
  • İlaçların yan etkileri
  • Yetersiz beslenme
  • Alkol kullanımı
  • HIV enfeksiyonu hodskin lenfoma ve kistik fibroz gibi hastalıklar kalsiyum D, C vitamini ve bakır eksikliği

Görüldüğü gibi saç beyazlamasının birçok nedeni birçok etkene özgü görülmektedir. Saç beyazlamasını yaşlandım gözüyle bakmayın genç insanlarda bile görülebilen bu durum genelde genetik olarak görülen bir sorundur. Eğer kendinizi rahatsız hissediyorsanız saçlarınızı boyayabilirsiniz. Dış görünümüne önem verenler saçlarına bazı gereken bakımı sağlayarak saç beyazlığından kurtulabilirler. Doğal ve etkili yöntemlerden faydalanarak saçlarınızın beyazlığından kurtulabilirsiniz. Ayrıca ceviz kabuğu kaynatarak suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz bu uygulamayı bir süre yaparsanız başarılı sonuç elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ''Kepeğe Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır

Saç Bakım Maskesi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Emzirme Süresi Ne Kadar Olmalı

Emzirme Süresi Ne Kadar Olmalı ?