Sık İdrara Çıkmaa Nedenleri

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir ?

Sık idrara çıkma dediğimiz olay, sürekli idrara Sabah ve akşam fark etmeden çıkan insanın gitmesidir.

Bu durumu iki şekilde açıklayabiliriz.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir ?

  • İlk durum idrar miktarı değişmeden ama sürekli yapanlar. Bu olayı yaşayan insanlar çoğu zaman sürekli ve az miktarda idrardan dolayı Şikayet etmektedirler.
  • Bu durumda ise kişi sürekli ve normal miktarda idrar çıkaran insanlar.

İdrar Miktarını Değiştiği Durumlar

Gündelik hayatta çıkarılan idrarın toplam miktarı olmasına rağmen isteğin olmasıdır. Sürekli idrara gidilir fakat her gidişte az miktarda çıkış olur.

Örnek verirsek bir gün içerisinde 1600 ml idrar çıkartan bir kişinin 4 defa boşaltırken, sürekli idrara giden birisi 8 defa da boşaltır. Her seferinde 200ml işeme isteği olduğun kanıtlar. Ama bu durum pek iyi bir şey değildir.

1-) Prostat Büyüme Ve Kanser

Genellikle erkeklerde görülen sık idrara çıkma durumun nedenleri arasında ilk yerde olan durum prostat büyümesidir. Bu büyüme orta ve ileri yaşlarda görülür. Prostat bezinin büyümesinden dolayı çıkışta daralma veya kısmi tıkanmalar oluşmaktadır.

İnsan işeme durumunda idrar torbasına tamamen boşaltmaması ve idrar kesesinde bir miktar idrar kalmaktadır. Bu olayda kesenin daha hızlı dolup ve daha fazla idrara çıkmak demektir.

Örnek verirsek;

İdrar kapasitemiz 400 ml ise, prostat büyümesi sonucu yaratılan tıkanıklık, işeme sonrasında kesemiz de 150 ml idrar kalmaktadır. Bu olay ise her 250 ml işemede refleksin uyarılacağı demektir. Sonuçta ise sürekli ve az miktar çıkarmaktır.

İşeme esnasında idrara geç başlanması, idrar sonucun da damlama, gece geç saatlerde işeme, idrarda incelme, idrar kesemizin tamamen boşaltılmadığı hissidir.

Prostat kanseri; erkeklerde dünya çapında en çok, ülkemizde ise 2. hastalıkta gelmektedir. Belirtiler çoğu zaman prostat büyümesi ile benzeşmektedir. Prostat büyümesi ile kanserin farkı görüntüleme yöntemleri, doktor muayenesi ve kan değerleri ile yapılmaktadır.

2-) Prostat İltihabı

Bu durum Prostatik olarak adlandırılmaktadır. Erkeklerde sürekli idrara çıkmak ile bu şikayetler oluşmaktadır; idrar yanması, gece sürekli işemek için kalkmak, titreme, idrar yolunda akıntı, ateş ve kas-eklem ağrıları. Prostat büyüme olayındaki bulgular ve ateşinde birlikte olması sebebiyle prostat iltihabını düşündürmektedir.

Bir önceki yazımız olan ''Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dış Gebelik Belirtileri

Dış Gebelik Nedir ? Nasıl Oluşur ve Kimlerde Görülür ?

Süt Yapan Yiyecekler

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir ?