Tansiyon Düşüklüğü Nedir Nasıl Geçer

Tansiyon Düşüklüğü | Nedir Neden Olur Nasıl Geçer ?

  Tansiyon düşüklüğü birçok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor ve özellikle belli bir yaşa geldikten sonra tansiyona çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Tansiyonun ani iniş ve çıkışları hiçbir zaman iyi değildir. Bu tür durumlarda farklı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu sebeple çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Tansiyonda, büyük tansiyon, yani sistolik kan basıncı ve küçük tansiyon, diyastolik kan basıncı olmaktadır.

Büyük tansiyonda, kalp kasıldığı zaman, kalp hızlıca kanı ana damara atmaktadır. Büyük tansiyon, kalbin kasıldığı zaman kanın pompalandığı ana denilmektedir. Bunun yanı sıra küçük tansiyon ise, kalbin gevşediği anda kanın normal döngüsüne dönmesidir. Tansiyon sağlığımızın en önemli konularından bir tanesidir ve bir yaşan geldikten sonra sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tansiyon Düşüklüğü

Tansiyon Düşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kalp hastalığı yaşayan kişilerde tansiyon düşüklüğü yaşanabilmektedir. Tansiyon malum kalpten pompalanan kanın kontrolü olduğundan, kalp hastalığı yaşayanların genelinde tansiyon ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra su kaybı da tansiyon düşüklüğüne yol açmaktadır.

Maalesef günümüzde çoğumuz su tüketmiyoruz ve haliyle tüketmediğimiz için de halsiz düşüyoruz. Çok fazla tüketmemeye başladığınızda ise tansiyon düşüklüğüne neden olabilir ve bayılmanıza da yol açabilmektedir. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu da tansiyonunuzun düşmesine neden olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğü için diğer sebepler arasında; hormonal bozukluklar, kan kaybı, kan zehirlenmesi ve benzeri nedenler bulunmaktadır.

Peki, Tansiyonumun Düştüğünü Nasıl Anlayabilirim?

Tansiyonu Ne Düşürür

Birçok hastalıklarda olduğu gibi, tansiyon düşüklüğü yaşandığı zaman, belli başlı belirtileri mevcuttur. Baş dönmesi ve sersemlik hissi duyabilirsiniz. Göz kararması veya aniden gözlerinizin önüne siyah bir perde inebilir. Bunların yanı sıra mide bulantısı, soğuk terleme, cildin soğuması nemli olması, dikkat kaybı ve daha benzeri birçok belirtiler olabilmektedir.

Tansiyon düşüklüğü yaşadığınızda, önce sakinleşip bir yere oturmanız gerekmektedir ve su tüketmeye başlamanız gerekiyor. Tansiyon düştüğü zaman ani bir susama hissi ve ağzınızda kurulup olacağı için su isteyeceksiniz. Çarpıntı ve hızlı nefes alıp verme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu tür belirtileri fark ettiğinizde anında müdahale etmeye başlayın. Tek başınızdayken yapabileceğiniz en önemli şey, öncelikle su tüketmeye başlamaktır.

Düşük Tansiyonu Normale Çıkarmak İçin Neler Yapılmalı?

Tansiyon Düşüklüğü

  Birçok kişi günlük olarak düşük tansiyon sorunları yaşayabiliyor. Genelde yememekten veya sinirden ve stresten tansiyon sorunları yaşayabiliyorsunuz. Bu tür durumlarda neler yapabilirsiniz? Gıda tüketim yönünden çözüm olarak, tuzlu ayran tüketebilirsiniz. Badem sütü veya havuç suyu tüketebilirsiniz.

   Kuru üzüm, kahve ve zencefil gibi gıdalar tüketerek tansiyonunuzu normale çevirebilirsiniz. Bal ve meyan kökü de tansiyonu düzeltmenizde yardımcı olacaktır. Elbette bütün malzemeleri her zaman bulundurmayabilirsiniz, fakat mutlaka ayran, kuru üzün ve kahve gibi gıdalar yanınızda olacaktır. Bunlar çünkü evin birçok olmazsa olmazların arasında yer alan gıdalar olmaktadır.

Tansiyonun Düşmemesi İçin Neler Yapılmalı?

   Tansiyon düşüklüğü için farklı önerilerden bahsettik ama tansiyonun düşmemesi için neler yapılabilir? Uzmanların önerileri olarak ve mutlaka dikkate alınması gereken öneriler arasında, su tüketimi bulunmaktadır.

 Tansiyon düşüklüğü gibi sorunların yaşanmaması için günlük 8-10 bardak suyun mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Su içmekte zorlanıyorsanız, taze meyve suyu haline getirip tüketebilir veya suyun içine limon sıkarak, su içimini kolaylaştırabilirsiniz. Ani hareketlerden mutlaka kaçınmanız gerekmektedir.

Tansiyon
Tansiyon

 Ani hareketler anında tansiyonunuzun düşmesine neden olabilmektedir. Beslenmenizi dengeli yapmanız gerekmektedir. Gerektiği zaman gereken gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Hafif egzersizler yapabilirsiniz ve bunun dışında az ve sık yemeniz çok önemlidir. Çok ve az yerseniz, bu hazımsızlığa sebep olacaktır ve sizi yoracaktır.

Tansiyon genelde yaşlıların veya yaşça büyük kişilerin yaşadığı bir sorunmuş gibi geliyor, fakat tansiyon düşüklüğü herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Çocuklar ve gençler bile bunu yaşayabilmektedir. Tansiyon düşüklüğü dikkat edilmesi gereken ve yaşadığınızda veya tansiyonunuzun düştüğünü hissettiğiniz anda, anında en basit bir şekilde öncelikle müdahale etmeniz gerekiyor.

 Bu şekilde daha fazla baş dönmesi veya mide bulantısı gibi sorunlar yaşamanıza gerek kalmayacaktır. Tansiyonunuzun düşmemesi aslında bir nevi de sizin elinizde olan bir durumdur. Siz kendinize ne kadar iyi bakarsanız, tansiyon düşmesi bir o kadar daha az gerçekleşecektir veya hiç gerçekleşmeyecektir. Öncelikle bol miktarda su tüketmeye başlayın, besin gıdalarınızı dengeli alın ve hafif egzersizler yapın.

Bir önceki yazımız olan ''Kolestrol Belirtileri | Kolestrol Nasıl Düşürülür ? | İbrahim Saraçoğlu'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canan Karatay Diyeti Nedir Nasıl Yapılır

Canan Karatay Diyeti Nedir ? | Nasıl Yapılır ? | Diyet Listesi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu