WBC Yüksekliği Nedir Neden Olur

WBC Yüksekliği Nedir ? Neden Olur ?

WBC vücutta enfeksiyon oluşması halinde bunların temizlenmesi adına üretilmeye başlamaktadır ve lökosit adı ile de bilinmektedir.

    Wbc yüksekliği vücutta bir sorun olduğuna işaret eder ve bu durum için kontrol gerekmektedir. normal değerlere baktığımızda lökasit sayısı her mikro litrede 4,500 ile 10,000 hücre aralığında bulunmaktadır. Şöyle ki mevcut bir hastalık hali yok ise vücutta toplamda % 1 oranında Wbc bulunması gerekmektedir.

Wbc Yüksekliği Sebepleri Nelerdir?

Kanda Wbc yüksekliği nin birçok sebebi bulunmaktadır. İlk sırada enfeksiyon yer almaktadır. Vücutta bakteri ve virüslerin artış göstermesi ile birlikte bağışıklık sistemi devreye girerek lenfosit üretimi artmaya başlar, bu durum kaynaklı da kanda Wbc yüksek görülebilmektedir.

Bir diğer sebep ise sigara kullanımı kaynaklıdır. Sigara kullanan kişilerin ciğerlerinde iltihaplanma her daim yaşanan bir sorundur ve bu iltihaplanmaya karşı lenfosit sayısı artış gösterir ve kan değerlerinde yüksek çıkabilmektedir.  Wbc yüksekliği nin bir diğer sebebi ise bağışıklık sisteminde ki bozukluklar olarak bilinmektedir.

Chohn hastalığı, graves rahatsızlığı ve doğuştan bağışıklık sisteminde ki bozukluklar kanda bu değerin yüksek çıkmasının bir sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu hastalıkları taşıyor iseniz kan sonuçlarınızda doktorunuza bunu belirtmeniz gerekmektedir. lökosit değerlerinin yükselmesi stres kaynaklı da görülebilen bir durumdur.

   Fiziksel ve duygusal yönden yaşanan stres Wbc sayısının artışına sebep olabilmektedir. Ancak bu durum sık yaşanabilen bir sebep değildir. Son olarak lösemi wbc değerinin yükselmesinde en büyük etken ve sebeptir. Kemik iliğinin anormal bir şekilde lenfosit üretmesi ile ortaya çıkar ve fazla lenfositler enfekte riskini arttırmaya başlar.

Sıkça yaşanmayan ancak sebepler arasında sayılabilecek diğer durumlar ise dalağın alınması, hamilelik döneminin son ayında wbc değerlerinin yükselmesidir. Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerde bu değer genellikle yüksek çıkar.

Böyle bir sonuç alındığında çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Nedenleri bu şekilde olup kan taramalarında yüksek bir sonuç alınması durumunda mutlaka sebebini araştırmalı ve yüksekliğini geçirmek için gerekli önlem ve tedavileri uygulamaya özen göstererek değeri düzenleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan ''Sol Kol Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Sol Kol Ağrısı Nedir Ne İyi Gelir

Sol Kol Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir ?