Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur ?

  Yerleşme kanaması ne zaman olur sorusunu cevaplamadan önce yerleşme kanaması nedir ve hangi olaylar sonucu görülür sorularının cevaplarını detaylandırmak nispeten daha doğru olur. Yerleşme kanaması, rahim duvarına tutunan ve hücrelerinin devamlı bölünmesiyle büyüyüp gelişmeye başlayacak olan döllenmiş yumurtanın ( zigot ) rahim duvarına yerleşirken bölgeye verdiği tahribatlar sonucu görülür.

Hamile olduğunu zannedip kanama gören veya kanama görmesine rağmen gebe olduğunu öğrenen anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında gelen yerleşme kanaması, gebelikte üstüne görme olarak da tanımlanabiliyor. Hamilelikte üstüne görme, implantasyon kanaması gibi isimlerle de adlandırılan üstüne görme durumu ağrılı mıdır, bebeğe zarar verir mi gibi soruların da cevaplarını bu yazımız ile öğrenebileceksiniz.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur ?

Cinsel ilişki sonrasında spermler eğer yumurtayı başarırsa oluşacak zigot, büyüyüp gelişmek ve beslenebilmek için kendisine güvenli bir yer arayışı içerisine girer. Bu amaçla rahim duvarına gelen zigot, duvarı aşındırarak kendisine yer açmayı hedefler.

Bu şekilde rahim duvarında bulunan damarlara zarar veren zigot, kadınlarda miktarı ve yoğunluğu değişmekle beraber kanama görmelerine sebep olur. Tıbbi adı ile implantasyon kanaması ( implantasyon yer açmak demektir ) olarak bilinen yerleşme kanaması ne zaman olur sorusunun cevabı ise, hamilelikten sonraki 12-14. günler olarak yanıtlanabilir. Yani bu süre temel alınırsa son adet döneminden tahmini 4 hafta sonra görülmesi muhtemeldir bu da anne adaylarını şaşırtan durum olarak göze çarpmaktadır.

   İmplantasyon kanamasını bazı anne adayları gebelik süresinde kanama ya da adet görmek olarak adlandırılabilir ancak böyle bir şey kesinlikle mümkün değildir.

Çünkü gebelikle birlikte HCG ismi verilen bir hormonu salgılayan kadın vücudu, bu hormon sayesinde gebelik sonlanıncaya kadar adet görmez yani böyle bir şey hormonlar sayesinde imkânsızdır diyebiliriz. Yerleşme kanaması ne zaman olur sorusu gibi bu kanama kaç gün sürer sorusu da oldukça merak edilen konular arasındadır. Her kadında değişiklik gösterebilmekle birlikte ortalama 1-2 gün kadar bu kanama görülebilir ve çoğu zaman yoğun değildir yalnızca leke olarak görülmesi oldukça muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur ?

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Nasıl Kazanılır ? Özgüven Kazanma Yolları