Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir ?

Yumurta protein açısından önemli bir besindir Kabuklarıda birçok açıdan faydalı olan yumurta kabuğunun oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Kırışıklık, cilt lekeleri, kemik erimesi gibi birçok probleme iyi geldiği bilinmektedir.

Toz haline getirilip günde yarım tatlı kaşığı tüketmek faydalı olur. Kalsiyum içeren yumurta kabukları öğütülerek limon suyu ile karıştırılıp 3- 4 gün boyunca buzdolabında bekletilmeli ve günde yarım tatlı kaşığı kadar tüketilmelidir.

 Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir ?

     Cilt Lekeleri İçin Yumurta Kabuğu: 1 yumurta kabuğu 1 kaşık yumurta akı 1 kaşık yoğurt 3-4 damla limon suyu ile iyice karıştırılıp cilde sürülür. 20- 25 dakika yüzde kalan yumurta karışımı maskesi ılık su ile yıkanır.

Oldukça etkili olan maske cildi yeniler ve rengini açarak cildi beyazlaştırır. Ciltteki renk farklılıkları kapatmada faydalıdır. Yumurta kabukları tam bir kalsiyum deposu olarak kemikleri güçlendirici özelliktedir. İyice pişmiş olan yumurta kabuklarının kullanılması tercih edilmelidir. Yumurta kabuklarının %40’ı kadar kalsiyumdan oluşmaktadır. Yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamada yardımcı olur.

Eklemler İçin Yumurta Zarı

 Eklemler için yumurta zarı kabukla birlikte kullanılmaktadır. Oldukça faydalı olan ve kabuğu ile birlikte öğütülmesi gereken yumurta zarı eklemlere yararlıdır.

Bazı supplementlerde kullanılmak üzere yumurta tozu kullanılmakta ve kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. Sporcular için sublementler gerekli olduğu için ancak içeriğinde civa ve kursun içerdiğinden yumurta kabuklarının doğal olarak kullanılması daha az toksik maddesi içermektedir.

Yumurta Kabuğu Nasıl Tüketilmeli?

  Yumurta kabukları iyice öğütülmelidir. İyice kaynamış yumurta kabuklarını kullanmanız tavsiye edilir. Salgın durumunda tüketmekten kaçının. Salmonellla Enteriditis bakterisi olduğundan salgın olduğunda yumurta kabuğu hazırlamayı geciktirebilirsiniz.

Yumurta kabukları hemen kullanılmayacaksa önce kurutulduktan sonra öğütülüp kullanılması tavsiye edilmektedir. Kalsiyum açısından oldukça yararlı olan yumurta kabuklarını atmamanız tavsiye edilir. Her haşladığınız yumurta kabuğunu öğüterek dolapta saklayıp kullanabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız yumurta kabuğu tozunu bazı içecek ve yiyeceklerinizde kullanabilir değerlendirebilirsiniz. Çiğ yumurta kabuklarını kesinlikle kullanmayın. Üzerinde herhangi bir bakteri olabileceğinden çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden pişmiş olarak tercih etmeniz önerilir. Ayrıca yumurta kabuğu bahçede böceklere karşı da etkili bir önleyici olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu

Göbek Eriten Diyet

Göbek Eriten Diyet Nedir ? Nasıl Yapılır ? | Ender Saraç