Zehirlenme Belirtileri Nelerdir

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Zehirlenme son derece ciddi bir durum olup bu noktada zehirlenme belirtileri iyi takip edilmelidir. Zehirlenme durumu birçok şekilde yaşanabilmektedir. Kimyasal maddeler, gıda zehirlenmeleri, radyasyon zehirlenmesi gibi birçok zehirlenme türü bulunsa da genel olarak zehirlenme belirtileri kişilerde benzer olarak görülmektedir.

    Zehirlenme durumunda midede ağrı ve kramplar yaşanmaya başlar. Besin zehirlenmesinde besinlerin ilk olarak mideye ulaşması ile birlikte midede rahatsızlık durumu görülür. Kasılmanın beraberinde kusma söz konusu olabilir buna ek olarak ishal başlar ve bunların tamamı belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir belirti ise yüksek ateştir. Kişide ani ateş yükselmesi görülebilir. Aynı zamanda halsizlik kendini gösterir.

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Aynı zamanda bulanıklık, yutkunmada zorlanma, ağızda kuruluk gibi belirtiler kendini göstermeye başlar. Böyle bir durumda vakit kaybı yaşanmadan ambulans çağırılmalıdır. Aynı zamanda kusma yöntemi de ambulans gelene kadar etkili olabilir.

Hiçbir zaman için zehirlenmenin vücuttan kendi kendine atılmasını beklememeli anında müdahale edilmesini sağlamalısınız. Zehirlenme belirtileri bu şekilde olup zehirlenmenin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Zehirlenme Çeşitleri Nelerdir?

Zehirlenme çeşitleri birçok yoldan yaşanabilmektedir. İlk sırada evde ki kimyasallar yer almaktadır. Çamaşır suyu, tuz ruhu gibi maddelerden soluma yöntemi ile zehirlenme sıkça yaşanabilen bir zehirlenme çeşididir.

    Diğer sırada bazı bitki çeşitleri ve zehirli mantar bulunmaktadır. Bu zehirlenme çeşidi oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle kış aylarında sobadan çıkan karbon monoksit gazından zehirlenme oldukça ciddi bir zehirlenme çeşididir ve ülkemizde gecekonduların yaygın olduğu yerlerde sıkça bu duruma rastlanabilmektedir.

     Pişmemiş ve bakteri taşıyan yiyecekler, tarihi geçmiş gıdalar, birlikte yenmemesi gereken besinler ve fazla tüketimi zarar olan yiyeceklerin tüketilmesi de besin zehirlenmesi arasında yer almaktadır ve çokça besin zehirlenmesi yaşanabilmektedir.

Bir diğer zehirlenme çeşidi olarak alkol yer almaktadır. Sahte alkolün yanı sıra kısa süre içinde çok yüksek oranda alkol alımı da vücutta zehirlenmeye sebep olabilen bir durumdur. son olarak ilaç ve zehirli hayvan ısırıkları listede yer almaktadır. Tüm bu zehirlenme çeşitleri son derece ciddi sonuçlar doğurabildiği için fark edildiği an vakit kaybedilmeden ambulans çağırılmalı ve gerekli müdahale yapılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan ''Sol Kol Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğal Yollarla Saç Rengi Açma

Doğal Yollarla Saç Rengi Açma Yöntemleri

WBC Yüksekliği Nedir Neden Olur

WBC Yüksekliği Nedir ? Neden Olur ?