Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

   Kalp sorunu yaşayan tüm bireyler katı yağ kullanımı yerine bitkisel yağları tercih etmektedir. Bitkisel yağların yemeklere verdiği lezzetler yönünden zeytinyağının damak tadı ise ayrıdır. Bu tadın yanında sağlık açısından içerdiği faydalar ise oldukça fazladır.

Zeytinden elde edilen zeytinyağı faydalı olduğuna göre zeytinin faydaları da unutulmamalıdır. Zeytin başlı başına faydalı bir bitkidir. Çünkü yağı, çekirdeği, meyvesi ile sağlığımızda önemli yer tutmaktadır.

Zeytinyağı ve zeytinin kendisi her ne kadar faydaları yönünden herkes tarafından biliniyor olsa da zeytin çekirdeğinin faydalarının olduğu çok fazla bilinmez. Bazı hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olan zeytin çekirdeği, bilimsel açıdan kesin olarak ispatlanmamış fakat bilinen bazı önemli yararları bulunan bitkisel bir kaynaktır.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

Zeytin çekirdeği için bazı bilimsel araştırmacılar zararlı olabileceği kanısındadır. Gastrointestinal sistemde sindirilemeyen bu bitkisel kaynağın sağlık için olumsuzluk yaratabileceği konusunda bazı söylemler bulunuyor olsa da ufak önlemlerle tüketilmesinde sakınca olmayacaktır. Örneğin ezilerek tüketilmesi durumunda sağlık açısından önemli tehdidi ortadan kalkar.

Denenmiş ve sonunda başarı elde edilmiş birkaç örnekle zeytin çekirdeğinin faydaları sıralanabilir. Zeytin çekirdeği mide rahatsızlıklarında rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Çiğnenmeden yutulan zeytin çekirdeği şikâyetleri azaltmaktadır. Mide hastalıkları açısından ülser, gastrit gibi yaşamı olumsuz etkileyen rahatsızlıklarda etkili olan zeytin çekirdeği, en başta sindirim sistemi sağlığını korumaktadır. Kabızlık gibi problemlerde zeytin çekirdeğinin ezilerek tüketilmesi durumunda etkili olduğu bazı hastalarda görülmüştür. Zeytin çekirdeği hakkında sindirim kanalıyla ilgili faydalar için basur önleyicidir diyebiliriz.

Sağlık için yararlı olan her besin maddesi fazla ve kontrolsüz tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Zeytin çekirdeğinin kullanımı konusunda sağlığa yararı ve zararı yönünden sayısız tartışma bulunmaktadır. Kimi doktor, sindirilmediği için mideye ve bağırsaklara zarar verdiğini düşünür kimisiyse bunun tam tersini.

 Ancak son zamanlarda kanserli hastaların mücadelesinde etkili olduğu tespit edilen zeytin çekirdeği, kanser riskini azaltmakta olup, ayrı olarak da ağrı kesici özelliğine de sahiptir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olan zeytin çekirdeğinin faydaları arasında bulunan ağrı kesici özelliği özellikle kırık çıkıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesinde etkili olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Argan Yağı Nasıl Kullanılır ? Argan Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaşıntıya Ne İyi Gelir

Kaşıntıya Ne İyi Gelir ? | İbrahim Saraçoğlu

Kinoa Tozu ile Zayıflama

Kinoa Tozu İle Zayıflama Yöntemleri