Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir ?

   Zeytin ve zeytinyağının birçok faydası bulunmaktadır. Bu noktada zeytin yaprağının da mucizevi birçok faydası bulunmaktadır. Zeytin yaprağı ülkemizde çok bilinip tercih edilmese de bu faydalarından sonra kullanılacağı kesindir.

Bu yazımızda sizler için zeytin yaprağının faydaları nelerdir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde zeytin yaprağının faydaları nelerdir merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

  Zeytin yaprağının faydaları arasında ilk sırada anti bakteriyel özelliği yer almaktadır. Zeytinin yaprağında yer alan olueropein aktif maddesi bakteriler ile savaşırken bunun yanı sıra yararlı bakterileri de vücutta tutmaktadır.

Bu noktada genellikle kış aylarında yaşadığımız grip nezle, üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadele ederek anti virüs özelliği de göstermektedir. Zeytin yaprağının diğer bir faydası ise kalp sağlığı yönündedir.

  Kan damarlarını rahatlatıcı bir etkisi bulunan zeytin yaprağı çayı sayesinde sağlıklı bir kalp desteklenmektedir. Aynı zamanda kemik sağlığı içinde faydalı olduğu bilinmektedir. Kemiklerin hızla büyümesinde etkili olan maddeler sayesinde özellikle kadınlarda yaşlılık ve menopoz dönemi sonrasında kemik kütlesinin sağlamlaşmasında etkisi büyüktür.

  Eğer rejim sürecinde iseniz bu noktada zeytin yaprağı çayı tüketerek yağ yakımını  hızlandırabilirsiniz.

Yağ yakımını hızlandırmasının yanı sıra sindirim sistemi üzerinde de etki eder ve kaloriyi çabucak yakmanıza yardımcı olur. Zeytin yaprağının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer almaktadır. Bu noktada vücudun direncini arttırırken dışarıdan gelecek tehditlere karşı vücudu korumaktadır.

 C vitamini açısından oldukça yüksek bir içeriğe sahip olduğu bilinen zeytin yaprağı soğuk algınlığında ve gripte de bir kurtarıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu faydalarının yanı sıra kötü kolesterol üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Yapraklar oksidasyonu engelleyerek kötü kolestrol oluşumunun önüne geçer ve kişinin daha sağlıklı olmasında etkisi büyüktür.

Diğer faydalarına baktığımızda antioksidan bir etkiye sahip olduğunu görürüz, enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır, düşük kan basıncına etki eder ve son olarak kanseri engellediği, sağlıklı hücreleri desteklediği bilinmektedir. Günde bir bardak demleyerek içebileceğiniz zeytin yaprağı sayesinde daha sağlıklı bir kalbe, daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ''Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir ?'' başlıklı makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canan Karatay Diyeti

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir ?

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir ?